Hejtmani i města chtějí v Národním plánu obnovy 2,5 miliardy na cyklostezky

Evropské státy včetně České republiky nyní připravují vlastní Národní plány obnovy (NPO). V jeho rámci Česko přerozděluje částku 172 miliard korun z Evropské unie pro roky 2021-2023. Cyklodoprava tady (zatím) chybí.
Hejtmani se proto obrátili společným dopisem na ministra Karla Havlíčka a chtějí vyčlenit na cyklodopravu 2,5 miliardy korun.

Hejtmani se obrátili společným dopisem na ministra Karla Havlíčka. Cyklodopravu označili za podstatnou oblast, která se v současné „pandemické době“ široce rozvíjí a v budoucnu bude tento rozvoj pokračovat. Na její podporu požadují vyčlenit v Národním plánu obnovy 2,5 mld. Kč. „Cyklodoprava je u nás stále populárnější, což se v uplynulém roce projevilo naplno i v době pandemie. Jízda na kole je vhodným způsobem dopravy do zaměstnání či ideálním spojením pobytu v přírodě s relaxací a sportem. Rekreační cyklistika je dostupná prakticky všem věkovým kategoriím. Podmínkou pro stoprocentní zážitek je ale bezpečnost. Právě tu pomohou zajistit investice do cyklostezek," uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek

 
Kraje a města mají připravené projekty v hodnotě přesahující 7 mld. Kč. 
„Během posledních pěti let se do cyklodopravy investovalo 2,66 miliardy korun, ať už z rozpočtu státu, krajů, nebo prostřednictvím fondů Evropské unie. To ročně představovalo v průměru 532 milionů,“ říká Jaroslav Vymazal, předseda spolku Partnerství pro městskou mobilitu a pokračuje: „Pokud bychom ale měli realizovat všechny plánované projekty, znamenalo by to ročně částku převyšující 2,3 miliardy.“
S cyklodopravou počítají i ostatní evropské státy. Například Slovenská republika vyčlenila z Národního plánu obnovy prostředky ve výši 100 mil. euro. 
 
Celé znění tiskové zprávy naleznete ZDE.

kolo

Zdroj: http://www.asociacekraju.cz/novinky/hejtmani-i-mesta-chteji-v-narodnim-planu-obnovy-penize-na-cyklostezky.html