Sto let na mapách s GIS Day 2018 - Liberec, 12.-14. listopad

Pavilon G Technické univerzity v Liberci v polovině listopadu opět ožije. 12.–14. 11. 2018 se koná již 18. ročník Dnů geografických informačních systémů – GIS Day 2018. Akce je určena především pro žáky základních, středních a vysokých škol, vítá však i širokou veřejnost a vstup je zdarma.

„Snažíme se návštěvníkům nabídnout pokaždé něco nového a letos se budeme zabývat 3D tiskárnami, modely reliéfu a drony. Ukážeme, jak se používají v regulérní vědě i na úřadech a projdeme si základní pravidla jejich užívání. Dron si totiž v současnosti může pořídit každý, ale na rozdíl třeba od tabletu hrozí, že vzniknou ztráty na majetku nebo etická újma,“ odhaluje zaměření stanovišť Technické univerzity v Liberci proděkan Jiří Šmída a dodává: „Představíme také naše nové interaktivní pískoviště, které dokáže žákům pomoci pochopit něco tak abstraktního, jako je výškopis nebo vrstevnice.“

Mimo stanovišť TUL si, mimo jiné, bude možné na akci vyzkoušet také práci operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a podívat se, kde aktuálně hasiči zasahují. Odborníci z Magistrátu města Liberec zase návštěvníkům vysvětlí, co je to územní plánování a k čemu je dobré se o územní plán své obce zajímat. Při putování po mapě Libereckého kraje se formou různých úkolů, připravených Krajským úřadem, zájemci naučí pracovat s mapou, a to nejen digitální, ale i papírovou.

Chybět nebudou ani doprovodné akce. Zájemci si v rámci mapathonu budou moci vyzkoušet mapovat tzv. „bílá místa na mapě“, tedy dosud nezaznamenaná území (12. 11. od 18:00). Co vše musí odborníci z Mapy.cz udělat pro to, abychom si jejich online mapu mohli prohlížet, nám sami poví na přednášce Jak vznikají Mapy.cz (13. 11. od 18.00) a můžete se těšit také na výtvarnou soutěž pro základní a střední školy.

Letošní ročník se těší enormnímu zájmu. Akce GIS byla ve světě poprvé uspořádána v roce 1999 a právě na 14. listopad připadá mezinárodní den geografických informačních systémů. Liberecké dny GIS si za 18 let vybudovaly pověst akce s vysokou vzdělávací hodnotou, což dokazuje i letošní zájem účastníků.„Hodinu po spuštění registrací bylo zaplněno devadesát procent kapacity, očekáváme tedy rekordní účast,“ říká Jana Leitgebová, správce GIS Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Každým rokem se Dnů GIS Liberec zúčastní na 700 žáků, studentů a pedagogů, za18 let jsou to tedy tisíce.

Unikátní je také počet institucí, které se na akci podílí, mezi nimi například Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, Magistrát města Liberec, Krajský úřad Libereckého kraje nebo Gymnázium F. X. Šaldy a SOŠ Liberec. „Všechny instituce jsou na první pohled různorodé, od hasičů počínaje, přes magistrát a krajský úřad až po školy. Ale ve skutečnosti mají jedno společné – používají ve své práci geografii. A geografické informační systémy jsou taková královská disciplína geografie, která používá počítač k tomu, aby mapy mohly vznikat rychleji, lépe, a tedy efektivně,“ uzavírá Šmída.

Více informací o akci na www.dnygis.cz.

Zdroj: Mgr. Barbora Jónová/ Technická univerzita v Liberci

Bc. Lenka Klimentová, 485226324 / 602684299