V čerpání z ReactEU patří Česko k nejlepším. Téměř 22 miliard korun získalo, do konce roku přijde dalších osm miliard

V čerpání evropské finanční podpory z mimořádného nástroje ReactEU určeného na podporu boje s epidemií patří k nejúspěšnějším Česká republika: té schválila Evropská komise z tohoto zdroje téměř 22 miliard korun jako jedné z prvních zemí. Tato finanční pomoc míří do zdravotnictví, integrovaného záchranného systému či na projekty nízkoenergetické sociální infrastruktury. Do konce roku Česko získá z ReactEU ještě dalších 8 miliard korun na obdobně důležité projekty.

Mimořádný balík peněz z ReactEU míří především do první linie boje s epidemií. Za tyto finance mohou například české nemocnice modernizovat svá přístrojová vybavení na jednotkách intenzivní péče nebo operačních sálech. Záchranáři, hasiči a policisté mohou z tohoto zdroje nakoupit ochranné prostředky, modernizovat svá výjezdová stanoviště nebo výcviková střediska či se vybavit novějšími informačními technologiemi.

V žebříčku čerpání finanční podpory ze zdrojů Evropské unie patří obecně Česko do úspěšnější poloviny evropských zemí. Během podzimu se dokonce posunulo v tomto srovnání na 11. místo. Ke konci letošního října získali čeští příjemci evropských dotací celkově více než 462 miliard korun, což je 70 procent z celkového balíku peněz na období 2014 – 2020.

Více na stránkách MMR.

Zdroj: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/v-cerpani-z-reacteu-patri-cesko-k-nejlepsim-temer