Sledujte konferenci Dostupnost bydlení ve městech České republiky a Koncepce bydlení České republiky 2021+

Ministerstvo pro místní rozvoj organizuje 23. června 2021 online konferenci Dostupnost bydlení ve městech České republiky a Koncepce bydlení České republiky 2021+. Akce, kterou zahájí náměstkyně Daniela Grabmüllerová, bude příležitostí k prezentaci závěrečné zprávy a výsledků projektu „Dostupnost bydlení ve městech v České republice“. 

Tento projekt byl realizován Ministerstvem pro místní rozvoj ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Generálním ředitelstvím pro podporu strukturálních reforem Evropské komise v rámci Programu podpory strukturálních reforem. Spolupracujícími pilotními městy na projektu byla města Olomouc a Plzeň.

Na konferenci bude také představena Koncepce bydlení České republiky 2021+, schválená vládou dne 12. dubna 2021. Koncepce je podložena analýzou vypracovanou ve zprávě a odráží doporučení OECD týkajících se dostupnosti bydlení v České republice.
 
Ke zmírnění problémů spojených s dostupností bydlení a využití bydlení jako nástroje pro vytváření udržitelnějšího a inkluzivnějšího městského prostředí pro období po covidové krizi může vláda i místní samospráva v České republice využít přímé i nepřímé nástroje. Přímé nástroje jsou zaměřeny konkrétně na dostupnost bydlení a jedná se například o poskytování sociálního bydlení a dávek na bydlení. Nepřímé nástroje mohou nabídku a dostupnost bydlení ovlivnit rovněž prostřednictvím stavebních předpisů, regulačních plánů, územního plánování a fiskálních nástrojů. Ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR provedla OECD během srpna a září 2020 průzkum v 1 877 českých obcích zaměřený na sběr dat o trhu bydlení a politikách bydlení na úrovni obcí. Z hlediska rozsahu a dosahu se jednalo o první průzkum svého druhu.
 
V panelu pozvaných řečníků vystoupí Petr Gandalovič, velvyslanec ČR při OECD, Mario Nava, generální ředitel, Evropská komise, Generální ředitelství pro podporu strukturálních reforem, Lamia Kamal-Chaoui, ředitelka, Centrum pro podnikání, malé a střední podniky, regiony a města OECD a zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a zástupci obou pilotních měst Plzně a Olomouce. Anna Athanasopoulou z Evropské komise představí nové iniciativy jako příležitosti pro členské státy EU -  Renovační vlnu EU a zejména Iniciativu za dostupné bydlení.
 
Konferenci můžete sledovat 23. června 2021 na této stránce od  9:00 - 11:00. Níže bude spuštěn stream.

https://www.youtube.com/watch?v=8Cv0DWP98O8

Celý program konference naleznete ZDE.

Zdroj: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/live-konference-dostupnost-bydleni-ve-mestech-cesk