Czech Rise Up podpoří chytré projekty na podporu boje s koronavirem

Ministerstvo průmyslu a obchodu eviduje na dvě stě zájemců o podporu z programu Czech Rise Up, který byl určen na chytrá technologická opatření proti COVID-19.

Žádosti za více než půl miliardy korun už přišly na Ministerstvo průmyslu a obchodu do operativně připraveného a spuštěného programu Czech Rise Up. Díky tomuto programu mohla být podpořena například souprava pro diagnostiku protilátek proti COVID-19, kterou vyvíjí Laboratoř Vidia. Nové řešení umožní několik testování současně v běžných automatizovaných laboratorních systémech. V praxi to má testování výrazně zrychlit. Finanční pomoc se týká i celoobličejové masky vytvořené iniciativou COVID 19. Má výměnný filtr P3R s ochranou vyšší než FFP3 a dostalo ji už víc než 21 tisíc zdravotníků. Podpořená nová ekologická LED svítidla z dílny společnosti Vytrych umí dezinfikovat prostory pomocí UV světla. Využít se dají tam, kde je velká koncentrace lidí, např. v metru, na úřadech, v obchodech, nemocnicích aj. Novou hned trojici světelných řešení na pomoc v boji s koronavirem poptávaných v celé Evropě vyvíjí firma Sani Point. Díky šetrnému ale účinnému UV-C světlu dezinfikují vnitřní prostory, předměty a hromadnou dopravu. Extrahovat (izolovat) virové RNA ze vzorků pacientů má umožnit automatizovaný přístroj od společnosti Watrex. Jde o další medicínský projekt, který reaguje na nynější společenské potřeby.

Veškeré přihlášené projekty do programu Czech Rise Up nyní hodnotí odborná komise, projednala už téměř dvě třetiny žádostí, rozhodnuty jsou v současné době žádosti za cca 30 milionů korun. Hodnocení rychle pokračují a MPO se zájemci o podporu průběžně komunikuje. Více informací o tomto programu naleznete ZDE.

photo 1489844097929 c8d5b91c456e

Zdroj: https://mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/masky--diagnostika-ci-dezinfekcni-svitidla--dalsi-chytre-projekty-proti-koronaviru-dostanou-podporu-mpo-z-programu-czech-rise-up--254598/