Agentura pro sociální začleňování MMR (Agentura) vyhlašuje výzvu pro obce a svazky obcí ke spolupráci na rezidenční desegregaci sociálně vyloučených lokalit
Desegregace spočívá ve snížení koncentrace sociálně vyloučených domácností ve vybraném domě, ulici, či čtvrti a strategickém řízení řešení tohoto území, ať už půjde o jeho komplexní rozvoj, nebo naopak řízený útlum s alternativními příležitostmi pro zajištění bydlení stávajících obyvatel. Více v článku.
Datum vyhlášení výzvy: 15. 7. 2024
Datum zahájení příjmu přihlášek: 15. 7. 2024
Datum ukončení příjmu přihlášek: 9. 9. 2024
Výzva může být v případě potřeby prodloužena.
Vyhlašovatel si vyhrazuje právo vyhlásit výzvu v případě potřeby opakovaně.
Předmět výzvy a cíle spolupráce
Cílem spolupráce mezi Agenturou a obcí (popř. svazkem obcí) je desegregace vybrané sociálně vyloučené lokality formou systémových opatření obce a zapojení klíčových aktérů působících v obci či svazku obcí.
Spolupráce se zaměří na komplexní řešení vybraného území (dům, ubytovna, blok, čtvrť), které lze označit za území rezidenční segregace, nebo za sociálně vyloučenou lokalitu, a u kterého lze identifikovat dlouhodobé strukturální zatížení (např. sociálně vyloučení lidé zde bydlí dlouhodobě a/nebo s vyšší frekvencí přichází/odchází (migrují), území není rezidenčně atraktivní pro ostatní občany, bytový fond chátrá a jeho stavebně-technický stav je neuspokojivý, popř. vlastnická struktura bytového fondu zamezuje řešení).
Desegregace spočívá ve snížení koncentrace sociálně vyloučených domácností ve vybraném domě, ulici, či čtvrti a strategickém řízení řešení tohoto území, ať už půjde o jeho komplexní rozvoj, nebo naopak řízený útlum s alternativními příležitostmi pro zajištění bydlení stávajících obyvatel.
Obsahem spolupráce bude zejména:
- Definovat na základě diskuse s partnery a kvantitativní či kvalitativní analýzy situace (vč. participace s obyvateli) parametry cílového stavu.
- Vytvořit funkční místní partnerství aktérů zahrnující veřejnou správu (obce, kraj, jimi zřizované organizace), soukromoprávní neziskové i komerční organizace vč. poskytovatelů návazných služeb.
- Sestavit místní strategický plán desegregace na základě konsenzu místních partnerství.
- Vytvořit systematický monitorovací soubor dat, který bude reprezentovat implementaci desegregačního plánu.
- Komunikovat potřebu a aktivity spojené s desegregačním plánem veřejnosti.
- Systematicky vyhledávat a zprostředkovávat finanční i nefinanční zdroje pro realizaci plánu.
- Zahájit implementaci plánu.
Fokus a odbornost
Agentura do přípravy desegregace/revitalizace vybrané sociálně vyloučené lokality na vašem území zaangažuje tým odborníků (koordinátoři desegregace, urbanista, architekt, sociální pracovníci, analytici aj.) s řadou zkušeností v dané problematice. Tito experti s vámi nastoupí na cestu za společně definovanými cíli, které přijmou za své. Zároveň to budou právě zkušenosti z vašeho území, které bude Agentura předkládat na jednáních na krajské i národní úrovni a formovat jimi nastavování politik, dotačních titulů, pilotních projektů apod.
Analytické zázemí
Agentura poskytne kapacity na zpracování analytických podkladů nezbytných pro rozhodování o postupu při desegregaci/revitalizaci zvolené sociálně vyloučené lokality (např. vlastnická struktura bytů, možnosti ubytování mimo SVL, možnosti financování intervencí atd. dle konkrétních potřeb). Agentura má zkušenosti s designem kvalitativních i kvantitativních šetření, pracuje s robustní databází již proběhlých výzkumů, má přístup ke specifickým datům ÚP ČR, katastru nemovitostí apod.
Plánování a koordinace
Obec získá dedikovaného koordinačního pracovníka, který pomůže zorganizovat klíčové aktéry v území při tvorbě a implementaci desegregačního plánu. Agentura rovněž dokáže zprostředkovat poradenství při přípravě stavebních projektů.
Síťování a hledání zdrojů
Při hledání řešení pro danou lokalitu se bude Agentura opírat o síť partnerů na krajské i národní úrovni a dále ji rozvíjet. Opřít se již nyní může např. o krajské úřady, Státní fond podpory investic, Regionální rozvojové agentury, Úřad práce ČR, další oddělení MMR ČR.
Bližší informace o způsobu podání přihlášky a poskytování konzultací naleznete v přiloženém textu výzvy:
Výzva pro obce a svazky obcí ke spolupráci na desegregaci sociálně vyloučených lokalit
- Příloha č. 1: Metodika výběru obcí do spolupráce
- Příloha č. 2: Hodnocení formálních náležitostí přihlášky
- Příloha č. 3: Přihláška ke spolupráci
- Příloha č. 4: Typologie lokalit, ve kterých žijí sociálně vyloučení (výtah)
Výzva je realizována v rámci projektu OPZ+ „Centrum podpory a rozvoje aktivit směřujících k desegregaci v území“, registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_004/0003844.
Zdroj: https://www.socialni-zaclenovani.cz/vyzva-pro-obce-ke-spolupraci-na-desegregaci-svl/